Yeni İmralı Süreci

Bu kadar elverişsiz bir bölgesel konjonktürde 'süreç'i başlatmak riskliydi. Devlet, PKK'nın bölünmesini göze almış gibi görünüyor. İran'dan İsrail'e kadar bölge içinden; Almanya'dan Rusya'ya kadar bölge dışından kritik aktörler 'süreç'i baltalayacaktır. Ankara Grubu'nun bu konjonktürde Öcalan'ın çağrısına uyup bu çözüm formülasyonuna evet demesi zor, bir dizi provokasyonla süreci bitirirler.Muhtemel provokasyonlara rağmen süreç devam etmeli' demek ancak temenniden ibarettir.Bunu provokasyonun mahiyeti ve etki derecesi belirler.

Bu kadar elverişsiz bir bölgesel konjonktürde 'süreç'i başlatmak riskliydi. Devlet, PKK'nın bölünmesini göze almış gibi görünüyor.İran'dan İsrail'e kadar bölge içinden; Almanya'dan Rusya'ya kadar bölge dışından kritik aktörler 'süreç'i baltalayacaktır.

Ankara Grubu'nun bu konjonktürde Öcalan'ın çağrısına uyup bu çözüm formülasyonuna evet demesi zor,bir dizi provokasyonla süreci bitirirler.Muhtemel provokasyonlara rağmen süreç devam etmeli' demek ancak temenniden ibarettir.Bunu provokasyonun mahiyeti ve etki derecesi belirler.

Gürkan Zengin
11.01.2013