Kemal Bey İçin Çember Daralıyor

O konuşmadan sonra Muharrem İnce ne oy alırsa alsın bu kurultayın galibi olacağı belliydi. Nitekim öyle oldu. Muharrem İnce'nin iyi bir hatip olduğu biliniyordu ama bu kadar iyi olduğu bilinmiyordu. Son yıllardaki en sahici kurultay konuşmalarından birini dinledik.

Konuşmanın bazı dakikaları o kadar "vurucu etkiler" yapıyorduki, Kılıçdaroğlu yanlısı delegeler adeta "Dersimli Kemal'i kaybediyoruz' paniğine kapılıp konuşmayı "Halkın adamı Kılıçdaroğlu" gibi tezahüratlarla "boğmaya" çalıştılar.

Ama olan olmuştu.
CHP"lilerin hem akıllarına hem vicdanlarına seslenen o konuşma yapacağı etkiyi çoktan yapmıştı.

Nitekim birkaç saat sonra sandık sonuçları gelmeye başladığında delegeler arasında tahmin edilenden çok daha fazlasının İnce'nin mesajlarını gayet iyi anladığı ve kabul ettiği ortaya çıktı.

Dahası Kemal Bey açısından hiç de hoş ve şık olmayan bir durum daha ortaya çıktı.
Kılıçdaroğlu 944 delegenin imzasıyla aday gösterilmişti ama verilen oylar 740'da kaldı.

Ne demek bu?
Kemal Bey'in aradaki bu 204 farkı 'parti içi demokrasi' açısından izah edebilmesi lazım. Hakikaten hoş olmadı.

AK Parti'de vurgu her zaman parti içi demokrasiden ziyade "istişare"ye yapılır. Bu bir haklı eleştiri konusudur...Ama CHP'de pek öyle olmadığı düşünülürdü. Kemal Bey'in veya adamlarının bu durumu izahı bu bakımdan önemlidir.

Özet olarak Muharrem İnce için söylenebilecek şey "galiptir bu yolda mağlup".
Muharrem İnce"nin mağlubiyet gibi görünen bu zaferinden sonra parti içinde Kılıçdaroğlu'na rakip arayışları da bir sarahat kazanmış oldu.
Artık Deniz Bey döner mi, Sarıgül mü gelir, acaba kim olabilir soruları önemli ölçüde anlamını yitirdi.

CHP'de artık Kemal Bey'in gerçek bir rakibi, daha doğru alternatifi var.
Hem de sahici bir alternatif.

Haziran'daki seçimin gecesinde CHP Genel Merkezi İnce'nin ifadesiyle yine 'cenaze evine' dönerse kim tutar Muharrem Bey'i!...

Gürkan Zengin
06.09.2014