2012:TEK SİYASİ RİSK: ERDOĞAN'IN SAĞLIK DURUMU

 

                              Risk analistlerinin dikkatle gözlemesi gereken muhtemel tek risk  Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu olacak gibi.   Erdoğan, yılın son günü kamuoyuna hitabında artık sağlık sorunlarını geride bırakarak  'işinin başına döndüğünü' söyledi. Ancak ne sesi ne de hâl-ü etvârı bunu tam olarak teyid etmiyordu. Erdoğan'ın çevresine yakın bazı kaynaklar,  başbakanın tedavisinin evde devam ettiğini  söylüyor.
                               Elbette Kürt sorunu Türkiye'nin önünde 'her daim' bir siyasi risk olarak duruyor.
2012 'yeni anayasa' üzerinden önemli adımların atıldığı bir yıl olabilir.

Türkiye  dokuz yıldır kesintisiz bir politik-ekonomik istikrar dönemi geçiriyor. 2012'de bunun  devam etmemesi için herhangi bir siyasi risk görünmüyor. Nihayet 2012 bir seçim yıl değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminin  2014'ten önce yapılmayacağı da hemen hemen kesinleşmiş gibi.

Risk analistlerinin dikkatle gözlemesi gereken muhtemel tek risk Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu olacak gibi.   Erdoğan, yılın son günü kamuoyuna hitabında artık sağlık sorunlarını geride bırakarak  'işinin başına döndüğünü' söyledi. Ancak ne sesi ne de hâl-ü etvârı bunu tam olarak teyid etmiyordu. Erdoğan'ın çevresine yakın bazı kaynaklar,  başbakanın tedavisinin evde devam ettiğini  söylüyor.

Elbette Kürt sorunu Türkiye'nin önünde 'her daim' bir siyasi risk olarak duruyor.2012 'yeni anayasa' üzerinden önemli adımların atıldığı bir yıl olabilir.

04.01.2012

Gürkan Zengin